Sınav Öncesi Ailelere Öneriler

Bilmekten daha önemli olan o bilgiyi hayatta ve sınavlara yansıtabilmek ve kullanabilmektir.Sınavlarda sahip olduğumuz bilgiyi kullanmamıza,akıl yürütme ile zor soruları çözüme kavuşturmamız için gerekli kıvrak düşünme ve strateji kullanmaya en büyük engel sınav kaygısıdır.Bunda öğrencilere tavsiyemizi sunduk ancak en önemli paya sahip ailelerimiz içinde önerilerimiz olacaktır.
👉Herşeyden önce ergenlik döneminde olduklarını farklı sorunları ve ellerinde olmadan gelişen durumlara yoğun duygusal davranışa yansıyan fiziksel tepkiler verdiklerini unutmayın.Bununla birlikte covid sürecinin olumsuz etkilerinin,sağlık durumunun,aile ilişkilerinin ya d okul hayatı sürecinin ve birçok etkinin kişiyi ve dolayısıyla sınav süreç ve sonucunu etkilebileceğini unutmayın.Robot gibi aldığı bjlgiyi yansıtmasının çok da kolaymış gibi davranmak yerine elinden geleni yapmasının ve sorumluluğunu yerine getirmesinin takdire değer olduğunu ifade edin.
👉Sınavdan önce tartışmalardan uzak, sakin ve huzurlu bir ortam sağlayın.
👉Kaygılarınız yüz ifadenize ve davranışlarınıza yansıyacaktır lütfen önce kendi endişelerinizi kontrol edin.Sakin bile konuşsanız çok önemsediğinizi göstermek,öğrsncide ailemi hayal kırıklığına uğratırsam korkusunu oluşturacak bu da kaygıyı yükseltecektir.
👉Ilişkiniz ve yakınlığınız önemli, daha etkili olurum diye hakaret içeren kelimeler kjllanmanız ilişkinizi olumsuz etkileyecektir.Unutmayın aile üyelerinin sadece sınavlarda değil hayatboyu birbirinin sevgisine ve varlığına ihtiyacı vardır.
👉Senin için çok mücadele ettik ve para harcadık kazanmalısın gibi kelimeler kaygıyı artırır.
👉Kıyaslama yapmak kaygıyı artırdığı gibi öfkeli bir tutuma sebep olur kıyaslandığı kişiye karşı da kızgın davranış segilemesine sebep olur.Herkesin yapı ve koşullarının aile ve sosyal ilişkilerinin farklı olduğunu unutmayın.
👉Çeşitli nedenlerle herkesin potansiyeli birbirinden farkĺıdır kendinize, çevrenize,konumunuza bakarak bunu daha iyi anlayabilirsiniz.Dolayısıyla potansiyelin üstünde beklenti de kaygıyı o da sınavı olumsuz etkileyecektir.
👉Sınavı kazanırsan bizi kurtarırsın gibi kelimeler aşırı yük ve sorumluluk yüklemenize sebep olur.Hatta bazı memur ailelerinde tayinlerimiz sana bağlı gibi tüm hayatınızın yönlendiricisi gibi davranmanız onu olumsuz etkileyecektir.
👉Sana güveniyorum,sen yaparsın,sen kazanırsın gibi yanlış sözde motivasyon sözleri üstü örtük güçlü baskılardır.
👉Sınavı kazanırsan tatile gideriz şunu alırız gibi sınav sonrası yapılan planları sınava çok az kala konuşmak olumsuz etkileyecektir.Bu saatten sonra yeni bilgiler edinemeyeceğine göre ihtiyacı olan dikkat,odaklanma ve konsantrasyondur bunu baltalayacak kaygı yaratıcı söz ve davranışlardan kaçınılması üzerinize düşen paydır.Motivasyonu sağlamalıyız.
👉Motivasyonu sağlamak için en önemlisi koşulsuz sevgidir.Sonuç ne olursa olsun sizin için değerli olduğunu ifade edin.
👉Onu dinleyin aslında herkesin buna ihtiyacı var sizinle paylaşabilmek duygularını anlatabilmek onu rahatlatacaktır.Eleştirmeden yargılamadan dinleyin.Nasıl düşündüğünü bilmek ilişkinizi sağlıklı yürütme ve yönlendirme de anahtar olacaktır.
👉Sınavın herşey ve son demek olmadığını bir fırsat olduğunu elinden geleni yapmasının önemli olduğunu bunun bir sorumluluk olduğunu sorumluluklarını yerine getirme çabası gösteren kişilerin hayatta başarılı olacakları birçok alan olduğuna inanın bunu ifade edin.Alternatifler olduğunu ve yapılabilecekleri sınavdan sonra konuşacağınızı söyleyerek rahatlatabiliriniz.

❗Lütfen önemli olan hem fiziksel hem ruhsal açıdan sağlıklı,mutlu,özgüvenli,vicdanlı insanlar yetiştirmektir. Bu hem kendi hem siz hem toplum için en büyük kazanım ve değerdir.Böyle insanlar hayatta her zaman kazanır ve kazandırır.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir